Mutu se bate cu AC Milan

Publicat: 29/04/2008 | 00:00

CONSTANTA. Mutu demonstreaza tuturor, etapa de etapa, ca este unul dintre cei mai buni jucatori din Serie A Lupta. „Il Fenomeno” incearca sa duca Fiorentina in Liga Campionilor, in dauna „Diavolului” lui Ancelotti Sebastian Stan Adi Mutu si-a facut datoria si in ultima partida de campionat a echipei sale. Atacantul roman a transformat un penalty (pe care tot el il obtinuse) in minutul 84 si a pasat decisiv la golul lui Vieri, din minutul 78. Adrian Mutu se afla la al 17-lea gol din acest sezon in Serie A si ocupa locul trei in clasamentul golgheterilor, la egalitate cu Antonio Di Natale (Udinese). Pe prima treapta a topului se afla Marco Borriello (Genoa) si David Trezeguet (Juventus Torino), cu 19 reusite, urmati de Alessandro Del Piero (Juventus Torino), cu 18 puncte marcate. Din pacate, Fiorentina nu a putut sa castige in fata Sampdoriei, meciul terminandu-se 2-2, echipa „viola” fiind egalata in prelungirile partidei. „Rezultatul contra Sampdoriei ne-a produs o furie mare, dar trebuie sa ramanem concentrati. A lua un gol in ultimele minute este o mare suparare pentru fiecare dintre noi, dar speram sa o transformam intr-un lucru pozitiv, pentru a scoate un rezultat bun in Cupa UEFA si pentru a ne mentine pe locul patru. Milan e inca in spatele nostru”, a declarat romanul la finalul partidei.

Aproape de Champions League

In urma acestui rezultat, Fiorentina ramane pe locul patru in clasament, care permite accesul in turul trei preliminar al Ligii Campionilor, dar distanta fata de urmatoarea AC Milan s-a redus la doua puncte. Ceilalti trei fotbalisti romani care evolueaza in Serie A au fost integralisti in meciurile echipelor lor, Cristian Chivu in Inter – Cagliari(2-1), Stefan Radu in Juventus – Lazio (5-2) si Paul Codrea in Napoli – Siena(0-0). CLASAMENT: 1. INTER 81p, 2. Roma 75p, 3. Juventus 70p, 4. Fiorentina 60p, 5. Milan 58p, 6. Sampdoria 56p.