Napoli învinge la scor de neprezentare Şahtior şi speră la calificarea în primăvara Champions League!

Publicat: 22/11/2017 | 07:00

După ce în tur au cedat cu 2-1 în Ucraina, napoletanii au început meciul prudent, reuşind să facă diferenţa abia în al doilea mitan. Insigne a deschis scorul în minutul 56 în urma unei acţiuni personale, după care  Zielinski (min. 81)  şi Mertens (min.83), au stabilit scorul final. Aflată la trei puncte de ucrainieni în clasament, Napoli trebuie să se impună în jocul din ultima etapă din Olanda cu Feyenoord şi să le ţină pumnii celor de la City pentru a câştiga meciul din Ucraina. O remiză sau o victorie a lui Şahtior pe teren propriu în ultima etapă cu Manchester City i-ar califica în primăvara Champions League.

În celălalt meci din această etapă, „cetăţenii” au reuşit să se impună la limită cu 1-0 printr-un gol marcat în minutul 88, reuşita sa făcând ca City să aibă după cinci runde maxim de puncte în această grupă.

Iată echipele în Napoli- Şahtior, scor 3-0

Napoli: Reina- Maggio, Albiol, Chiricheş, Hysaj- Zielinski (min. 86 Rui), Diawara, Hamsik (min. 77 Rog)- Callejon, Mertens, Insigne (min. 65 Allan).

Şahtior: Pyatov- Butko, Ordets, Rakitskiy, Islaily- Fred, Stepanenko (min. 70 A. Patrick)- Marlos (min. 79 Dentinho), Taison, Bernard- Ferreyra.

Iată echipele în Manchester City- Feyenoord, scor 1-0

Manchester City: Ederson- Walker, Otamendi, Mangala, Danilo- Gundogan, Yaya Toure (min. 75 Foden), De Bruyne (min. 64 Gabriel Jesus)- Bernardo Silva, Aguero, Sterling (min. 90 Diaz)

Feyenoord: Jones- Diks (min. 72 Nieuwkoop), Tapia, Van Beek, Haps- Amrabat, Toornstra, Vilhena- Berghuis (min. 82 Basacikog), Boetius (min. 69 Jorgensen), Sam Larsson.