Napoli recuperează două puncte în lupta pentru titlu cu Juventus! Rezultatele etapei și clasamentul în Serie A!

Publicat: 19/04/2018 | 08:13

Napoli a învins cu 4-2 formația Udinese într-un meci contend pentru etapa a 33-a din Serie A și a profitat de pasul greșit total neașteptat făcut de Juventus în jocul de la Crotone, scor 1-1.

Napoli a început foarte greu meciul și a fost condusă cu 1-0, oaspeții deschizând scorul prin Jankto în minutul 41. Insigne a reușit în prelungirile primei reprise să restabilească egalitatea însă Udinese a preluat din nou conducerea după ce Ingelsson a punctat pe tabela de marcaj.

Finalul de meci i-a aparținut însă lui Napoli care a mai punctat de trei ori în poarta adversă prin Albiol (min. 64), Milik (min. 70) și Tonelli (min. 75). S-a terminat 4-2 iar Napoli s-a apropiat la patru puncte de Juventus, cele douăă echipe urmând a avea și meci direct.

În jocul de la Crotone Alex Sandro a deschis scorul pentru Juventus în minutul 17, însă gazdele au egalat în minutul 65 prin Simy, Crotone obținând astfel un punct de aur în luppta pentru evitarea retrogradării.

Cel mai spectaculos meci al etapei a fost între Fiorentina și Lazio, meci încheiat cu victoria lazialilor cu 4-3.  O victorie importantă a reușit să obțină și AS Roma pe teren propriu, 2-1 cu Genoa. În urma acestor rezultate, cele două echipe din Capitală au urcat pe locuri de Champions League!