Napoli ţinteşte calificarea în careul de aşi ai Cupei Italiei!

Publicat: 02/01/2018 | 09:00

Napoli are ascendent moral în faţa celor de la Atalanta. Formaţia căpitanului naţionalei României, Vlad Chiricheş, s-a impus în trei din precedentele cinci întâlniri din campionat, Atalanta câştigând celelalte două  partide. În turul acestei ediţii de Serie A, Napoli s-a impus cu 3-1 în faţa Atalantei, reuşind să întoarcă scroul după ce la pauză era condusă cu 1-0.

În campionat, celor de la Napoli le merge de minune, formaţia lui Chiricheş fiind lider la zi în Serie A. De partea cealaltă Atalanta ocupă poziţia a 9-a în clasamentul din Serie A, avâd 27 de puncte, fiind la egalitate de puncte cu ocupantele locurilor 7 si 8, Udinese, respectiv Fiorentina, însă cu un golaveraj inferior.

În semifinalele Cupei Italiei s-au calificat în urma victoriilor obţinute în partidele din sferturi echipele Lazio şi AC Milan, care au scos din competiţie formaţiile Fiorentina şi Inter.

În ultimul sfert de finală, mâine se vor duela Juventus şi Torino.

Iată echipele probabile în Napoli- Atalanta:

Napoli:  Sepe- Hysaj, Chiricheş, Koulibaly, Rui- Zielinski, Jorginho, Hamsik- Callejon, Mertens, Insigne.

Atalanta: Berisha-Toloi, Caldara, Masiello- Castagne, De Roon, Freuler, Spinazzola-Cristante- Gomez, Cornelius.