Naționala U21 a României ținută în șah la Ballymena de Irlanda de Nord!

Publicat: 20/11/2019 | 08:18

Reprezentativa de tineret a României a dezamăgit în aseară în deplasarea de la Ballymena din Irlanda de Nord, scor 0-0 în fața unui adversar net inferior din toate punctele de vedere.

În ciuda faptului că porneau cu prima șansă la victorie și au avut sprijinul necondiționat al fanilor din „Regat” care au umplut tribunele stadionului „The Showgrounds”, suporterii încurajându-i frenetic pe „tricolori” pe toată durata celor 90 de minute de joc, evoluția elevilor lui Mirel Rădoi a lăsat de dorit, aceștia punând în puține moment ale jocului în real pericol poarta apărată de Gartside.  Duelul s-a terminat nedecis, 0-0, selecționata lui Mirel Rădoi fiind nevoită să țină de rezultat după ce fundașul central al FC Botoșani, Andrei Chindriș a văzut roșu în minutul 79, apărătorul dorit de FCSB primind al doilea galben în urma unui fault întârziat asupra unui adverse la mijlocul terenului.

În acest joc, selecționerul Mirel Rădoi a mizat din primul minut pe formula A. Vlad – Vlădoiu, Pașcanu (c), Chindriș, Grigore – Oaidă, M. Marin, Moruțan – Man, Ad. Petre, Mihăilă.

Cum în celălalt meci din grupa a 8-a preliminară a EURO 2021 reprezentativa Danemarcei s-a distrat pe teren propriu cu Malta, scor 5-1, „tricolorii mici” se văd nevoiți a recupera din primăvară o distanță de cinci lungimi față de danezi aceștia ajungând la borna de 15 puncte față de cele 10 adunate de naționala U 21 a României.

Următoarele partide din  grupa a 8-a preliminară a EURO 2021 vor avea loc în luna martie după cum urmează: pe 27 martie 2020 se va disputa  Malta – Ucraina după care pe 31 martie 2020 vor avea loc confruntările Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca și Malta – Finlanda.