NBA: Milwaukee Bucks și Los Angeles Lakers conduc cele două Conferințe!

Publicat: 28/11/2019 | 14:10
NBA

În seara precedentă, iubitorii baschetului de peste ocean au putut urmări nu mai puțin de 14 partide din NBA. De această dată, fanii baschetului american vor trebui sa ia o scurtă pauză, nefiind programat nici un meci în această noapte. Profităm de această pauză pentru a trece în revistă situația din cele două Conferințe.

Coferința de Est

În Conferința de Est cei de la Milwaukee Bucks staționează pe prima poziție, cu 15 victorii și 3 înfrângeri. În imediată apropiere se află Boston Celtics și Toronto Raptors, fiecare cu câte 14 victorii și 4 eșecuri. Celelalte locuri ce asigură prezența în play-off-ului Conferinței sunt ocupate, în ordine, de Miami Heat, Philadelphia 76ers, Indiana Pacers, Brooklyn Nets și Orlando Magic. În partea secundă a clasamentului regăsim formații cu aspirații de play-off precum Washington Wizards sau Detroit Pistons, dar și echipe aflate în reconstrucție – Chicago Bulls, Cleveland Cavaliers sau Atlanta Hawks.

Conferința de Vest

Conferința de Vest este condusă de Los Angeles Lakers, lider autoritar. Trupa “artizanului” LeBron James are o linie de clasament impresionantă, cu 16 victorii și 2 înfrângeri. Trupa din “Orașul Ingerilor” este urmată în ierarhie de Denver Nuggets și concidatina Los Angels Clippers. Houston Rockets să completeza podiumul. Pozițiile 5-8 sunt ocupate de Dallas Mavericks, Utah Jazz, Minnesota Timberwolves și Phoneix Suns. În imediata apropiere, în lupta pentru calificarea în faza următoare a competiției, le regăsim pe Sacramento Kings, Portland Trail Blazers, Oklahoma City Thunder, New Orleans Pelicans și San Antonio Spurs. Ultimele două poziții din clasament sunt ocupate de Memphis Grizzlies și Golden State Warriors. Aceasta din urmă, în ciuda faptului că a dominat baschetul în ultimii ani, are șanse din ce în ce mai mici să obțină un loc în primele 8.