„Neamțul” promite gălățenilor promovarea: „Presiunea va fi mare, dar suntem pregătiţi pentru a face o partidă exactă!”

Publicat: 07/06/2022 | 14:44

Meci decisiv pentru Oțelul, miercuri de la ora 17:30 la Galați cu CS Dante. Echipa pregătită de Dorinel Munteanu va lupta cu botoșănenii pentru promovarea în Liga a 2-a, partida urmând a se disputa în manșa retur a barajului de promovare.

Partida se va relua de la scorul de 1-1, rezultat înregistrat în tur, meci la finalul căruia Dorinel Munteanu, tehnicianul Oțelului, a promis gălățenilor promovarea.

„Veţi vedea altă echipă în retur şi vrem să promovăm în faţa propriilor suporteri. Presiunea va fi mare, dar suntem pregătiţi pentru a face o partidă exactă, să obţinem un rezultat care să ne permită să promovăm”, a declarat managerul tehnic al gălățenilor, Dorinel Munteanu.

În cazul în care după cele 90 de minute de joc de la Galați, va fi tot remiză, vor urma prelungiri, iar dacă egalitatea va persista, atunci promovarea se decide la penalty-uri.

Învingătoarele din cele cinci partide din runda finală a barajului, în urma disputării dublei manșe, vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2022-2023 al Ligii 2. Și pierzătoarele ar putea urca, totuși, în eșalonul secund, după ce FRF a stabilit criterii suplimentare de atribuire a posibilelor locuri vacante rămase pentru ediția 2022-2023.

Program baraj promovare Liga a 2-a (retur)
Miercuri, 8 iunie, ora 17:30
Odorheiu Secuiesc – CSM Slatina (0-0)
Minaur Baia Mare – CS Hunedoara (1-2)
Progresul Spartac – CS Tunari (4-0)
Oțelul Galați – CS Dante Botoşani (1-1)
CSM Reșița – CSC Dumbrăvița (0-0)