„Neamțul”, umilit la Voluntari: „Principalul vinovat sunt eu!”

Publicat: 20/10/2018 | 13:01
Chiajna a suferit prima înfrângere sub comanda lui Dorinel Munteanu. Concordia a pierdut fără drept de apel cu scorul de 4-0 (2-0) duelul susținut în deplasare pe terenul „lanternei roșii” a Ligii I, FC Voluntari.

La finalul partidei, „neamțul” și-a asumat vina pentru rezultat declarând că el este principalul responsabil  pentru înfrângere.

„Ne-am prezentat sub orice critică. Principalul vinovat eu sunt. Pentru primul 11 pe care l-am trimis în teren. Sunt vinovat de rezultat. Am crezut că sunt pe un făgaş bun, dar din păcate m-am lovit de ele în al treilea şi al patrulea meci.  Asta nu e o scuză voi găsi soluţia cea mai bună pentru această echipă ca să trecem peste acest duş rece care a fost în seara asta şi cel puţin din punct de vedere al atitudinii la jocul cu Dinamo şi la următoarele jocuri să ne prezentăm altfel”, a declarat Dorinel Munteanu, antrenorul principal al formației Concorida Chiajna.

În derby-ul Ilfovului gazdele au marcat de două ori în prima repriză, prin Igor Armaş şi Richard Gadze. Spectaculos a început şi repriza a doua pentru FC Voluntari. Mihai Căpăţână a înscris pentru 3-0 cu o execuţie de excepţie. Nathan Kabasele a stabilit scorul final în minutul 89, 4-0, prima victorie a celor de la FC Voluntari din acest sezon.

Cu cele trei puncte câștigate Voluntariul a acumulat 8 puncte, a egalat Hermannstadt în clasament, dar a rămas pe ultimul loc având un golaveraj inferior. De partea cealaltă Concordia Chiajna a rămas pe locul 10 cuu 14 puncte acumulate îînsă poate fi depășită de FC Botoșani în cazul în care moldovenii se vor impune la Mediaș și chiar și de Dinamo în cazul în care „câinii” își adjudecă duelul de pe teren propriu cu Călărași.