Nebunie de „Boxing Day” » Liverpool trece de borna 50 de puncte în timp ce Chelsea pierde pe teren propriu » Rezultatele complete și clasamentul în Premier League!

Publicat: 27/12/2019 | 11:32

Liverpool a făcut încă un pas uriaș spre titlu în Premier League. În derby-ul rundei a XIX-a de „Boxing Day”, echipa lui Klopp a zdrobit în deplasare una dintre rivalele din acest an la titlu, Leicester, scor 4-0.

Biletul Zilei » Pariem pe hochei și fotbal pentru profit!

„Cormoranii” efectiv s-au distrat în compania unui adversar care și-a arătat limitele, pentru care locul second ar fi o mare performnță în acest sezon.

La pauză scorul a fost 1-0 pentru „cormorani”, grație reușitei semnate de Roberto Firmino (min. 31). Istoria confruntării avea să fie scrisă după pauză în doar șapte minute de joc, interval de timp în care Liverpool a marcat de trei ori prin James Milner (min. 71- penalty), Roberto Firmino (min. 74) și Trent Alexander-Arnold (min. 78).

Cu acest succes Liverpool a acumulat 52 de puncte, în timp ce Leicester a rămas cu 39 de puncte. Manchester City, care va evolua astăzi de la ora 21:45 pe terenul celor de la Wolves, are șansa de a depăși astfel Leicester în clasament în cazul unui rezultat pozitiv.

Surpriza etapei de „Boxing Day a fost eșecul pe care Chelsea l-a întregistrat în propriu fief cu cei de la Southampton, scor 2-0 dar și remiza obținută de Arsenal pe terenul celor de la Bournemouth, scor 1-1, „tunarii” reușind să revină în meci după ce au fost conduși.