Nicușor Stanciu, MVP în Glasgow Rangers – Slavia Praga!

Publicat: 19/03/2021 | 09:03

Nicușor Stanciu a fost decisiv în victoria pe care Slava Praga a obținut-o pe „Ibrox” în returul optimilor de finală din Europa League cu Rangers, scor 2-0.

După ce a marcat în tur, în remiza 1-1 cu echipa lui Ianis Hagi, Stanciu a recidivat și în retur punctând dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, reușita sa stabilind scorul final și totodată consfințând și calificarea cehilor în sferturile de finală cu 3-1 la „general”.

În returul de pe „Ibrox”, Ianis Hagi a fost rezervă la Rangers. Slavia a deschis scorul prin Peter Olayinka (min. 14), cu o lovitură de cap din centrarea lui Jan Boril, după care Stanciu a marcat al doilea gol al cehilor (min.74), cu o execuţie magistrală la vinclu. De notat ar fi că echipa lui Steven Gerrard a terminat meciul cu doi oameni mai puțin pe teren după ce Kemar Roofe a văzut „roșu” direct în minutul 61 pentru o intrare criminală la goalkeeperul Ondrej Kolar, pe care l-a lovit cu crampoanele în faţă, 12 minute mai târziu luând drumul vestiarelor și fundașul Leon Balogun, care a fost eliminat după ce a „colecționat” două galbene.

Slavia Praga își va afla astăzi adversarul pe care îl va întâlni în drumul spre semifinalele Europa League. În urma rezultatelor înregistrate în optimile de finală ale competiției, în sferturile de finală, alături de Slavia Praga s-au mai calificat Manchester United, Arsenal Londra, Ajax Amsterdam, Dinamo Zagreb, Granada, Villareal și AS Roma.