Nicușor Stanciu, MVP în Slavia – Rangers: „Nu este încă nimic decis!”

Publicat: 12/03/2021 | 08:50

Manșa tur a optimilor de finală din cadrul Europa League dintre Slavia Praga și Glasgow Rangers s-a încheiat nedecis, scor 1-1. „Vinovați” pentru acest rezultat sunt jucătorii naționalei României, Nicușor Stanciu și Ianis Hagi.

În minutul 7, mijlocașul Slaviei a marcat un gol fantastic, cu o execuție plasată perfect, de la marginea careului, replica lui Ianis Hagi venind în minutul 36 când a dat assist-ul la golul egalizator marcat de Helander, 1-1 fiind și scorul care avea să se înregistreze atât la pauză cât și la final.

După joc Nicușor Stanciu, a declarat că Rangers are acum prima șansă la calificare.

„Am început foarte bine, poate ar fi trebuit să marcăm şi al doilea gol în prima repriză. În final, aşa cum spun tot timpul, aş fi preferat ca meciul să se termine 0-0 decât 1-1. Calificarea este deschisă, aşa că trebuie să mergem la Glasgow şi să marcăm dacă vrem să ne calificăm. Acest meci a fost mai dificil decât cel cu Leicester, pentru că atunci toată lumea spunea că vom pierde. Am fost mult mai concentrați atunci decât acum. Trebuie să ne păstrăm atenția din meciul cu Leicester şi cu siguranţă vom avea şanse să ne calificăm la Glasgow. Nu este nimic decis încă. Aş putea spune că ei au acum, poate, şanse cu 5-10% mai mari decât noi, pentru că au marcat un gol în deplasare, dar procentajul se poate schimba imediat. Dacă marcăm acolo, totul revine la normal”, a declarat Stanciu.

Manșa retur a optimilor de finală dintre cele două formații va avea loc joi, 18 martie în Scoția.