Nicușor Stanciu și-a apărat titlul în Cehia » Mijlocașul naționalei a devenit matematic din nou campion cu Slavia Praga!

Publicat: 25/06/2020 | 12:57

Mijlocașul naționalei României, Nicușor Stanciu,a  devenit campion al Cehiei cu Slavia Praga pentru al doilea an consecutiv.

Slavia Praga, echipa internaţionalului român Nicolae Stanciu, a câştigat titlul de campioană a Cehiei la fotbal pentru al doilea an consecutiv, după victoria obţinută miercuri pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în derby-ul cu Viktoria Plzen, formaţia aflată pe locul secund. Cu mijlocașul naționalei României titular, Nicușor Stanciu având o evoluție pe măsură, Slavia Praga s-a impus la limită, scor 1-0 prin golul marcat de Petr Sevcik în repriza secundă (min. 69). Mijlocaşul român a fost schimbat de pe teren în minutul 88, jocul său fiind elogiat în presa din Cehia.

Cu trei etape înainte de finalul play-off-ului, Slavia Praga conduce în clasament cu 78 de puncte şi nu mai poate fi ajunsă de Viktoria Plzen care este pe locul 2 cu 69 puncte. Atât Slavia Praga cât și Viktoria Plzen și-au asigurat prezența la startul ediției viitoare a Champions League. Nicișor Stanciu și-a adus aportul decisiv la titlul de campioană a Slaviei în acest sezon trecându-și în cont 4 reușite și 9 assist-uri.

Pentru Slavia Praga, acesta este cel de-al 20-lea titlu de campioană din istorie.