Nimic la nimic în Moldova și Astra rămâne pe locul 3 în play-off!

Publicat: 11/07/2020 | 10:33

FC Botoşani a terminat la egalitate cu Astra Giurgiu, 0-0, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a VII-a a play-off-ului Ligii I.

Partida a fost una de o slabă factură tehnico-tactică, lipsită de spectaculozitate, oaspeții refuzând total jocul, Bogdan Andone preferând să securizeze punctul asigurat din startul jocului.

Croatul Marko Dugandzic a avut cele mai bune şanse, dar a şutat pe lângă poartă în minutul 5, iar 11 minute mai târziu a fost blocat de portarul David Lazar în minutul 16. De partea celalată, cea mai bună oportunitate a oaspeţilor a fost irosită de japonezul Takayuki Seto în minutul 12, care a reluat imprecis cu capul din poziţie ideală.

După acest rezultat, FC Botoșani rămâne doar cu o singură victorie în 16 confruntări directe cu Astra în Liga 1, giurgiuvenii având 10 succese, alte cinci partide terminându-se nedecis.

În urma acestui rezultat Astra și-a consolidat locul 3 în play-off-ul Ligii 1 cu 30 de puncte, urmată de FC Botoșani cu 29 de puncte, moldovenii urcând în fața FCSB-ului care a rămas pe locul 4 cu 28 de puncte. „Roș-albaștrii” vor evolua în play-off duminică în Bănie cu liderul Universitatea Craiova. Ultimul meci al acestei runde a play-off-ului Ligii 1 va avea loc luni în Gruia, CFR Cluj primind vizita formației Gaz Metan Mediaș.