Nimic la nimic la Giurgiu în Astra- Gaz Metan!

Publicat: 16/06/2020 | 09:24

Astra nu a reușit decât o remiză la Giurgiu cu Gaz Metan Mediaș, scor 0-0, în cadrul rundei a III-a a play-off-ului Ligii 1. Rezultatul este oarecum surprinzător având în vedere că giurgiuvenii au avut avantaj numeric pe teren mai bine de o repriză după ce Dumitru Cardoso a fost eliminat în minutul 40 pentru o intrare brutală la Gabriel Simion.

Deși au avut handicapul unui om în minuss mai bine de o repriză arrdelenii au avut șansa victoriei ratând numeroase oportunități de a marca, cele mai mari aparținându-le lui Robert Ciocan (min.19) şi Sergiu Buş (min.51). La Gaz Metan s-a produs și debutul pe bancă a antrenorului ceh Dusan Uhrin jr. care a venit direct la aeroport la stadion făcând cunoștință cu noii săi elevi în vestiar.

De partea cealaltă în absenţa lui Bogdan Andone, suspendat, Astra a fost condusă de pe margine de secunzii Octavian Chihaia – Vasile Maftei. Cu Alibec rezervă, „vedeta” Astrei fiind aruncată în luptă în finalul primului mitan, Astra şi-a creat puține ocazii de a marca, cele mai clare fiind semnate de Constantin Budescu (min.31), Albert Stahl (min.34) şi Alex Ioniţă II (min.70).

După acest rezultat, Astra a acumulat 25 de puncte fiind pe locul 4 în timp ce Gaz Metan Mediaș a acumulat 24 de puncte, la fel ca și FC Botoșaani, dar a rămas pe locul 6 având un golaveraj inferior moldovenilor care au și un meci mai puțin disputat.

În urma rezultatelor consemnate în runda a III-a a play-off-ului, CFR Cluj, care a tranșat la limită duelul cu FCSB, scor 1-0, a acumulat 33 de puncte fiind pe primul loc în play-off. Pe locul secund se află FCSB cu 26 de puncte, podiumul fiind încheiat de Universitatea Craiova, formație care are tot 26 de puncte dar și un meci mai puțin disputat, cel cu FC Botoșani, amânat de LPF după cazurile de coronavirus de la moldoveni.