FABULOS: Norvegia a recuperat 6 goluri în finala cu Franța și este noua campioană a lumii la handbal!

Publicat: 19/12/2021 | 22:36

În cursul acestei zile a avut loc finala Campionatului Mondial de Handbal Feminin, ediția 2021. Ca urmare a ultimei dispute din cadrul acestui turneu, Norvegia și-a adjudecat trofeul după o finală cu Franța. Sportivele nordice s-au impus cu 29-22.

Desfășurarea partidei Norvegia – Franța

Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru franțuzoaice. La pauză, reprezentativa “cocoșului galic” a condus la 4 goluri, scor 16-12. În plus, Franța s-a aflat în avantaj inclusiv cu 6 goluri! Contrar tuturor așteptărilor, Norvegia a avut o repriza secundă fabuloasa, pe care a câștigat-o cu 17-6. Scorul final a fost unul neverosimil, scor 29-22!

România, locul 13 la finalul competiției

Din nefericire, “tricolorele” noastre nu au obținut decât locul al 13-lea, deși obiectivul declarat esra clasarea în primele 10 pozițitii. Amintim faptul că la precedenta ediție, cea din 2019, România a încheiat pe locul al 12-lea.