Nume grele out de la Birmingham! Buzărnescu are culoar favorabil sper titlu!

Publicat: 22/06/2018 | 09:00
August 25, 2017 - Mihaela Buzarnescu in action against Mariana Duque-Marino at the 2017 US Open.
Culoar favorabil pentru Mihaela Buzărnescu la Birrmingham. Românca a scăpat de nume grele în drumul spre titlu. Și asta după ce jucătoarea spaniolă de tenis Garbine Muguruza, câştigătoarea turneului de la Wimbledon de anul trecut, a fost învinsă în două seturi, 2-6, 4-6, de Barbora Strycova (Cehia), în optimile turneului WTA de la Birmingham, Strycova, numărul 24 mondial, adjudecându-și  victoria în mai puţin de o oră şi jumătate în faţa numărului 3 mondial.

De asemenea, Mihaela Buzărnescu, care azi va juca în sferturi, a scăpat și de Daria Gavrilova, aceasta fiind învinsă cu 6-2, 6-2 de Petra Kvitova din Cehia.

Astfel în cazul în care va trece de Elina Svitolina, Buzărnescu va avea șanse mari la câștigarea turneului.

Mihaela Buzărnescu va lupta astăzi în jurul orei 12:00  în sferturile de finală ale turneului WTA pe iarbă de la Birmingham, dotat cu premii totale de 846.000 dolari, cu a doua favorită, ucraineanca Elina Svitolina.

Compatrioata noastră, Mihaela Buzărnescu, și-a asigurat prezența în sferturile de finală ale turneului de la Birmingam după ce a trecut în trei seturi la capătul unui meci care a durat o oră și 42 de minute, 4-6, 6-3, 6-2 de croata Petra Martic.

Adversara din sferturi a româncei, ucraineanca Elina Svitolina,a dispus în optimide Alize Cornet (Franţa) cu 6-4, 6-2.

Duelul dintre Mihaela Buzărnescu și  Elina Svitolina de astăzi de la Birmingham vine după ce la începutul acestei luni, pe 1 iunie, românca câştiga cu 6-3, 7-5 în turul al treilea la Roland Garros.

În vârstă de 30 de ani și numărul 30 WTA, Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat prin accederea în sferturi un cec de 24.880 dolari şi 100 de puncte WTA.