Oltenii bifează prima victorie amicală cu Mangia pe bancă!

Publicat: 22/01/2018 | 13:00

Acesta a fost cel mai periculos jucător al lui Mangia în prima repriză, în afara penalty-ului obţinut ratând încă o ocazie bună de a marca după o acţiune individuală.

Vedeta oltenilor, Alex Băluţă a fost rezervă în acest meci şi a intrat la pauză, dar nu a jucat decât 21 de minute ieşind accidentat. În cele 21 de minute petrecute pe gazon, Băluţă şi-a făcut simţită prezenţa şi a ratat o ocazie mare de gol fiind blocat de portarul advers într-o fază în care putea să-i paseze lui Mitriţă, aflat în poziţe de a marca. Având în vedere că Băluţă a fost rezervă, căpitan la olteni a fost Bancu, iar pe final, acesta i-a cedat banderola lui Mateiu.

Acesta a fost al doilea meci amical al CSU Craiova în stagiul din Antalya, primul fiind pierdut cu 4-2 în faţa formaţiei din liga a III-a germană, SV Meppen.

Victoria cu Lechia Gdansk este prima pe care oltenii o bifează în jocurile de verificare cu Devis Mangia pe bancă precendetele şase fiind pierdute.

Oltenii vor mai disputa două amicale, în ultima zi de cantonament, pe 25 ianuarie, cu polonezii de la Zaglebie Lubin şi cu campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad.

În jocul câştiogat contra polonezilor, Devis Mangia a mizat pe formula Calancea (min. 72 Dică)- R. Popa (min.72 Datkovic), Tiago Ferreira (min. 60 Kelic), Briceag (min. 60 Popov)- Martic (min. 60 Dimitrov), Mateiu, Bic (min. 72 Screciu), Bancu (min. 85 Juncu)- Gustavo (min. 78 Mihăilă), Mitriţă (min. 60 Bărbuţ), Burlacu (min. 46 Băluţă, min. 67 M. Roman).