Oltenii câștigă în premieră Supercupa României!

Publicat: 11/07/2021 | 07:54

Universitatea Craiova, deținătoarea Cupei României, a cucerit în premieră Supercupa României, după ce a învins-o pe campioana en-titre, CFR Cluj, cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare.

Partida de pe „Arena Naţională” din Bucureşti a fost extrem de echilibrată, scorul după cele 90 de minute regulamentare fiind 0-0. Conform regulamentului competiției, nu s-au mai disputat cele două reprize „extra”, trecându-se direct la loteria penalty-urilor. Aici, Portarul Mirko Pigliacelli a fost eroul Universităţii, italianul apărând penalty-urile executate de Adrian Păun şi Billel Omrani. Pentru olteni au înscris de la punctul cu var Gustavo Vagenin, Valerică Găman, Alexandru Cicâldău şi Jovan Markovic , în timp ce de la ardeleni au transformat Jonathan Rodriguez şi Valentin Costache.

„Când arbitrul a fluierat în minutul 90 deja ştiam că vom câştiga. Era simplu la penalty-uri. Eu nu m-am pregătit pentru penalty-uri… pentru că din punctul meu de vedere penalty-urile nu se antrenează. E vorba despre emoţie, despre presiune… nu ai cum să antrenezi penalty-urile, din partea portarului vorbesc. Pentru că atunci când cineva execută un penalty se poate întâmpla absolut orice. Nu ai cum să citeşti lovitura, te arunci unde vrei şi-l aperi”, a afirmat Pigliacelli la finalul partidei.

Universitatea Craiova este a zecea echipă care câştigă Supercupa României. Oltenii au mai jucat cu acest trofeu pe masă, cedând chiar în Bănie în 2018 în fața CFR-ului. De partea cealaltă, gruparea din Gruia, care are patru trofee în palmares, a jucat ultimele patru ediţii ale competiţiei, câştigând două şi pierzând alte două.