Oltenii de nerecunoscut la Sf. Gheorghe!

Publicat: 30/07/2018 | 07:00
Sepsi OSK Sf.Gheorghe a tranșat în favoarea sa la limită duelul pe care l-a susținut pe teren propriu în runda a II-a a Ligii I cu CSU Craiova, cu 1-0 (0-0).

Sepsi a ratat deschiderea scorului în minutul 2 prin Prosser, finalizarea mijlocașului maghiar a fost însă una imprecisă. Vașvari a fost aproape să-l surprindă pe Pigliacelli la o ieșire a acestuia din poartă în minutul 11.

Oltenii au echilibrat jocul, fără însă a amenința serios poarta apărată de Niczuly.

În minutul 26 Sepsi, Fulop a fost la un pas de gol însă oltemii au reușit să respingă. Peste șapte minute, Tandia a apărut la finalizare însă șutul său din unghi a fost blocat de Pigliacelli, cele două echipe intrând la cabine cu scorul de 0-0.

Deschiderea scorului s-a produs în partea secundă, în minutul 61, când Hamed, jucător introdus de Eugen Neagoe la trei minute după pauză în locul lui Drăghici, a centrat din dreapta și Tandia a finalizat din apropiere.

Peste numai două minute, Istvan Fulop a ratat incredibil din doar câțiva metri singur cu portarul.

Primul șut pe poartă al oltenilor în acest meci a venit în minutul 74, execuția lui Mitirță nereușind însă să-I pună reale probleme lui Niczuly.

S-a terminat 1-0 pentru Sepsi iar CSU Craiova a rămas cu un punct după primele două etape, cel de pe teren propriu cu Poli Iași din prima rundă.