Oltenii înving în „Gruia” și relansează lupta la titlu în Liga 1!

Publicat: 29/06/2020 | 09:29

Universitatea Craiova s-a impus spectaculos în derby-ul rundei a V-a a play-off-ului Ligii 1 în „Gruia” cu CFR Cluj, scor 3-2 (1-0) și a relansat lupta la titlu în România.

Oltenii au început în forță meciul și au deschis scorul în minutul 9, prin bosniacul Elvir Koljic, cu un şut din afara careului, fără speranţe pentru portarul Arlauskis, 1-0 fiind și scorul cu care cele două echipe au intrat la cabine. Oaspeţii şi-au mărit avantajul după pauză, prin Valentin Mihăilă (min. 55), acesta punctând cu un lob peste Arlauskis, la capătul unui contraatac.

CFR a reintrat repede în joc, marcând de două ori în decurs de numai 11 minute, restabilind egalitatea în urma golurilor înscrise de Ciprian Deac (min. 60) şi Paulo Vinicius (min. 70). Cu remiza nu a fost de acord mijlocașul oltenilor Alexandru Cicâldău care a marcat cu o execuție splendid din interiorul careului ducând scorul la 3-2 în minutul 87, stabilind totodată și rezultatul final al confruntării.

Aceasta este prima înfrângere pentru CFR Cluj pe teren propriu din 2 septembrie 2018, când echipa antrenată de Dan Petrescu pierdea cu 1-2 cu Viitorul. De atunci, CFR a înregistrat acasă 20 de victorii şi 9 egaluri. De asemenea, eșecul suferit de ardeleni în fața oltenilor este primul înregistrat de CFR în ultimele 10 meciuri în campionat, interval în care a înregistrat 7 victorii, 3 remize şi a avut doar un singur gol încasat. Totodată trebuie menționat că CFR a primit în premieră în acest campionat trei goluri într-un meci pe teren propriu.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a rămas pe primul loc cu 36 de puncte, oltenii fiind pe locul secund la doar o lungime. Podiumul în play-off este închis de FCSB care are 27 de puncte, la fel ca și FC Botoșani, moldovenii având însă un meci mai mult disputat, „roș-albaștrii” urmând a evolua în această seară în runda a V-a în deplasare cu Astra.