Oltenii petrec non-stop după ce au câștigat Cupa României după 25 de ani!

Publicat: 29/05/2018 | 08:32
Jucătorii echipei CS „U” Craiova au fost aşteptaţi de aproximativ 10.000 de fani în centrul oraşului, pentru a sărbători câştigarea Cupei României. Fotbaliştii şi conducătorii clubului au sosit în piaţă, puţin după ora 13:00, cu un autocar descoperit, după un traseu prin Craiova şi au fost ovaţionaţi de suporteri. Înainte de sosirea lor, Andrei Păunescu a susţinut un concert pe scena amplasată în piaţă.

Jucătorii au urcat şi ei pe scenă, au desfăcut sticle de şampanie, au aprins torţe şi fumigene şi au cântat alături de suporterii prezenţi.

CS „U” Craiova  a câştigat, duminică, pe Arena Naţională din Capitală, a 80-a ediţie a Cupa României, după ce a învins în finală, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa din liga a doua AFC Hermannstadt.

Dacă se ţine cont de palmaresul fostei echipe „U” Craiova, acesta este al şaptelea trofeu al Cupei României pentru formaţia olteană, primul după 1993. Brazilianul Gustavo (minutul 30) şi Alexandru Mitriţă (minutul 58) au marcat golurile succesului formaţiei din Bănie.

Universitatea a deschis scorul prin Gustavo, cu un şut din marginea careului, la colţul lung (minutul 30). Până la pauză, craiovenii şi-au creat şi alte ocazii de gol, dar Căbuz a respins şutul lui Zlatinski (minutul 34), iar Băluţă (minutul 40), scăpat singur spre poartă, a fost blocat in extremis. Zlatinski (minutul 40) a tras pe lângă poartă.

Universitatea a marcat al doilea gol în minutul 58, când Băluţă a scăpat din nou singur spre poartă şi l-a servit ideal pe Mitriţă. Băluţă (minutul 77) a şutat peste poartă din careu, iar peste câteva zeci de secunde a fost blocat de portarul Cabuz în afara careului.