Oltenii se distrează cu Viitorul la Ovidiu și urcă pe primul loc în Liga 1!

Publicat: 15/09/2020 | 00:05

Universitatea Craiova a bifat cea de-a treia victorie consecutivă a sezonului și a urcat pe primul loc al Ligii 1.

În epilogul rundei a III-a, oltenii au spulberat Viitorul la Ovidiu, scor 4-1 (1-1), la capătul unui meci în care au evoluat în superioritate numerică încă din minutul 5, Artean fiind eliminat pentru o intervenție horror asupra lui Cicâldău, mijlocașul Universității fiind schimbat cu Mateiu. Koljic și-a trecut în cont o „dublă” în minutele 18 și 51, celelalte două reușite ale oltenilor purtând semnătura lui Bancu (min. 66) și Ivan (min. 74), golul de onoare al echipei lui Gică Hagi fiind reușit de Luckassen (min. 45+2).

În urma rezultatelor consemnate în runda a III-a, lider în Liga 1 este Universitatea Craiova, echipa pregătită de Cristiano Bergodi fiind singura cu maxim de puncte. Oltenii sunt urmați de FC Botoșani, FC Voluntari și CFR Cluj, toate cu câte 7 puncte dar despărțite de golaveraj.

La polul opus se află FC Argeș, Astra Giurgiu și Viitorul Constanța, toate cu câte un punct obținut după trei runde.