Oltenii urcă pe podium în Liga 1!

Publicat: 06/12/2019 | 08:46
ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Universitatea Craiova a urcat pe podiumul Ligii 1 după victoria din Bănie cu 3-1 (2-1) obținută în fața FC Botoșani în runda a XIX-a a Ligii 1. Oltenii s-au impus grație debutului de joc în forță, moldovenii fiind inexistenți practic pe teren în prima jumătate de oră de joc.

După 30 de minute de joc, Universitatea avea avantaj de două goluri pe tabela de marcaj. Scorul a fost deschis de Mihăilă în minutul 19, internaționalul de tineret al oltenilor marcând din apropierea porții după un corner executat de Cicâldău. Acesta din urmă avea să dubleze avantajul oltenilor pe tabela de marcaj transformând în minute 28 un penalty acordat după o intevenție neglijentă a lui Miron asupra lui Ivan.

FC Botoșani avea însă să reintre în joc în minutul 39 după ce Ofosu a redus din diferență în urma unei acțiune pe cont propriu, învingându-l pe goalkeeperul oltenilor cu un șut la colțul scurt de la 18 metri, scorul primului mitan fiind 2-1.

De la cabine moldovenii au ieșit mult mai motivați și au avut inițiativa controlând ostilitățile din teren. În minutul 57, nou intratul Keita a avut  șansa egalării însă șutul său a izbit transversala porții oltenilor. Fotbaliștii lui Pițurcă au încheiat însă conturile în al doilea minut al prelungirilor prin Vătăjelu acesta înscriind la capătul unui contraatac după un corner al moldovenilor fază la care în careul advers a urcat și goslkeeperul Eduard Pap. Oltenii au recuperat rapid mingea și au scăpat pe contraaatac, închieind conturile prin Vătăjelu care  a marcat în poarta goală, stabilind și scorul final al confruntării, 3-1.

Cu cele trei puncte, oltenii au urcat pe locul 3 cu 34 de puncte, la trei puncte de Astra care s-a impus la limită la Ovidiu cu Viitorul, scor 1-0 și la patru puncte de liderul CFR Cluj.