Organizatorii turneului de la Melbourne după calificarea lui Halep în semifinale: „Marele zid! Nimic nu trece de Simona!”

Publicat: 24/01/2018 | 07:00

Condusă cu 3-0 în primul set, constănţeanca a revenit incredibil şi nu i-a mai dat nico şansă adversarei sale, predându-i o adevărată lecţie de tenis. Fără replică, Pliskova a asistat neputiincioasă la lecţia predată de numărul unu mondial care şi-a adjudecat şi setul cu scorul de 6-3. În setul Pliskova nu a contat deloc, nereuşind să contracareze jocul excelent prestat de Halep, căreia i-a intrat aproape toate mingile. Românca şi-a adjudecat şi setul al doilea cu 6-2 şi s-a calificat în premieră în semifinalele turneului de a Australian Open.

„Marele zid! Nimic nu trece de Simona!”, se arată pe contul de Twitter al turneului de tenis de la Melbourne.

În penultimul act de la Australian Open, românca va da peste Angelique Kerber (Germania), locul 16 WTA şi cap de serie 21. Aceasta s-a impus în această dimineaţă în sferturi în faţa americancei Madison Keys cu scorul de 6-2, 6-1.

În cealaltă smeifinală de la Melbourne se vor duela Caroline Wozniacki, numărul 2 WTA şi Elise Mertens.

„Mă bucur mult că sunt în semifinale. Am fost în semifinale la juniori în 2008, pentru mine contează acest lucru. Este un sentiment minunat, mă bucur mult că am ajuns în semifinale. Nu a fost un bun început, dar am înţeles că trebuie să schimb jocul, să returnez mai bine şi să câştig punctele în ofensivă. Totul a mers conform planului pentru mine”, a spus Halep imediat după performanţa extraordinară realizată la Australian Open.