Ostapenko şi Sharapova, eliminate de la Melbourne!

Publicat: 20/01/2018 | 12:00

S-a terminat 6-3, 1-6, 6-3 pentru jucătoarea din Estonia, în vârstă de 22 de ani, la capătul a o oră şi 54 de minute de joc.

Letona, favorită şapte, a evoluat cu un bandaj la coapsă, dar a dat semne mari de slăbiciune în ultima lună.

Înainte de Melbourne, câştigătoare la Roland Garros în 2017 după o finală împotriva Simonei Halep, Ostapenko pierduse patru dintre ultimele cinci dispute. Singura sa victorie venise contra Serenei Williams, aflată la primul meci de după pauza luată pentru a naşte.

În turul următor, Kontaveit are o şansă mare, în condiţiile în care va da peste o specialistă a jocului pe zgură, Carla Suarez Navarro, care  a trecut de altă jucătoare din Estonia, Kaia Kanepi, în trei seturi, 3-6, 6-1, 6-3.

Într-un alt meci, nemţoaica Angelique Kerber, cap de serie numărul 21 la câştigarea turneului din acest an de la Melbourne a spulberat-o pe rusoaica Maria Sharapova cu scorul de 6-1, 6-3 la capătul unui meci care a durat doar o oră şi şase minute.

De asemenea, Agniezka Radwanska, cap de serie numărul 26 la Melbourne, a părăsit competiţia. Poloneza a fost învinsă surprinzător de Su-Wei-Hsieh din Taipei cu scorul de 6-2, 7-5 după un meci care a durat o oră şi 40 de minute de joc.