Oțelul Galați a promovat în Liga a 2-a!

Publicat: 09/06/2022 | 11:38

Oțelul Galați a promovat în Liga a 2-a. După 1-1 la Botoșani cu CS Dante, formația lui Dorinel Munteanu s-a impus cu scorul de 3-0 (1-0).

George Cîrjan a deschis drumul gazdelor spre victorie, în minutul 45+2, când a marcat cu capul în urma unei lovituri libere. În partea a doua, Oțelul a continuat să atace în ciuda faptului că era promovată și la 1-0, iar la cinci minute de la reluare a dublat avantajul prin reușita lui Alin Nica, reușita acestuia aruncând efectiv tribunele în aer, la meci asistând 13.000 de spectator care au creat o atmosferă de vis, fanii făcând chiar și celebrele valuri sud-americane.

Tabela a fost închisă de Denis Cireș în minutul 73, partida terminându-se cu scorul de 3-0. Cu scorul general de 4-1, Oțelul a tranșat finala barajului de promovare cu CS Dante, urmând a evolua din sezonul viitor pe cea de-a doua scenă a fotbalului românesc.

Alături de gălățeni, în Liga a 2-a au promovat în urma fazei finale a barajului formațiile Progresul Spartac, Minaur Baia Mare, CSM Slatina și CSC Dumbrăviţa, ultimele două având nevoie de minute de prelungiri și mai apoi de lovituri de departajare pentru a trece în deplasare de Odorheiu Secuiesc, respectiv CSM Reșița.

Rezultate baraj promovare Liga a 2-a (retur)
Odorheiu Secuiesc – CSM Slatina 3-4 d.pen. (0-0)
Minaur Baia Mare – CS Hunedoara 4-1 (1-2)
Progresul Spartac – CS Tunari 3-1 (4-0)
Oțelul Galați – CS Dante Botoşani 3-0 (1-1)
CSM Reșița – CSC Dumbrăvița 2-4 d.pen. (0-0)