Ovidiu Hațegan îi înlesnește victoria lui Mircea Lucescu! AI AICI rezultatele din play-off-ul Ligii!

Publicat: 24/09/2020 | 07:31
Mircea Lucescu spune că nu părăsește Kievul, chiar dacă a început războiul

Dinamo Kiev a câștigat cu 2-1 pe terenul lui Gent, în prima manșă a play-off-ului de calificare în grupele Ligii Campionilor, meci arbitrat de românul Ovidiu Hațegan.

Dinamo Kiev a început tare disputa cu Gent și a marcat prima, în minutul 9, prin Supriaga. Reușita a fost validată în urmă VAR-ului, după ce inițial brigada condusă de Ovidiu Hațegan a anulat golul. Gent s-a trezit din corzi și a egalat în minutul 41 prin Kleindienst, intrat în prima repriză după accidentarea lui Yaremchuk. În minutul 54, Hațegan l-a eliminat pe Bezus, iar Dinamo Kiev a punctat golul victoriei prin De Pena, în minutul 79.

Echipe de start Gent – Dinamo Kiev (1-2)

Gent: Roef – Castro Montes, Plastum, Ngadeu Ngadjui, Fortuna – Owusu, Dorsch – Bezus, Yaremchuk, Odjidja-Ofoe – Depoitre
Antrenor: Wim De Decker

Dinamo Kiev: Bushchan – Kedziora, Zabarnyi, Mykolenko, Karavaev – Shaparenko, Sydorchuk, Buyalskyy – Rodrigues, Supriaga, De Pena
Antrenor: Mircea Lucescu

Arbitru: Ovidiu Hațegan

Meciul dintre Olympiakos și Omonia Nicosia s-a jucat la o singură poartă, însă gazdele au marcat destul de târziu. Valbuana a deschis scorul din penalty, în minutul 69, iar El Arabi a stabilit scorul final în minutul 90+2. Pentru greci, urmează un retur la Nicosia, însă jocul prestat de formația lui Henning Berg trebuie să se îmbunătățească, pentru a mai spera la eventuala calificare.

Echipe de start Olympiakos – Omonia Nicosia (2-0)

Olympiakos: Jose Sa – Rafinha, Semedo, Ba, Holebas – Bouchalakis, Camara – Valbuena, Fortounis, Masouras – Hassan Mahgoub
Antrenor: Pedro Martins

Omonia Nicosia: Fabiano – Hubocan, Luftner, Lang, Lecjaks – Bautheac, Gomez, Gomes, Papoulis, Kaly Sene, F. Dos Santos
Antrenor: Henning Berg

Cel mai spectaculos meci al play-off-ului s-a jucat în Norvegia, la Molde. Gazdele au remizat fantastic cu Ferencvaros, scor 3-3, anulând un dublu avantaj al maghiarilor. Boli a înscris pentru Ferencvaros în minutul 7, iar Uzuni a consolidat avantajul echipei sale, în minutul 52. James a redus din diferență în minutul 55, iar Eikrem a egalat pentru Molde în minutul 65. Gazdele sperau la victorie după reușita lui Ellingsen din minutul 83, însă oaspeții au egalat și ei pe final, în minutul 87, prin Kharatin, din lovitură de pedeapsă. Va urma un retur de foc în Ungaria, unde ambele formații au șanse aproape egale de calificare.

Echipe de start Molde – Ferencvaros (3-3)

Molde: Linde – Wingo, Gregersen, Ellingsen, Haugen – Aursens, Hussain – Hestad, Eikrem, Knudtzon – James
Antrenor: Erling Moe

Ferencvaros: Dibusz – Bokta, Frimpong, Blazic, Civic – Laidouni, Kharatin, Somalia – Nguen, F. Boli, Uzuni
Antrenor: Sergiy Rebrov