Palmeiras a câștigat Copa Libertadores

Publicat: 31/01/2021 | 09:12

Palmeiras este noua campioană a Americii de Sud, după ce a învins-o pe Santos cu scorul de 1-0 în finala Copei Libertadores, disputată pe legendarul stadion Maracana din Rio de Janeiro.

Astfel, gruparea de pe Allianz Parque a intrat în posesia celui mai râvnit trofeu la nivel de echipe de club din America Latină pentru a doua oară în istorie, după ce mai triumfase în 1999. Meciul de pe Maracana a fost foarte echilibrat, dar lipsit de spectaculozitate, învingătoarea fiind decisă abia în minutele de prelungire.

Mai întâi, antrenorul lui Santos, Cuca, a fost eliminat de arbitrul argentinian Patricio Loustau pentru că a împiedicat un jucător advers să repună mai repede mingea în teren. După câteva minute de tensiune pe teren, jocul s-a reluat și Palmeiras avea să dea lovitura de grație în cel de-al zecelea minut de prelungire al timpului regulamentar.

Centrarea lui Roni l-a găsit excelent pe Breno Lopes  în careul lui Santos, iar acesta l-a învins pe portarul John cu o lovitură de cap foarte bine plasată. Palmeiras s-a impus, așadar, cu 1-0 și va reprezenta America de Sud la Mondialul Cluburilor, care se va disputa în luna februarie.

Pentru antrenorul lui Verdao, portughezul Abel Ferreira, titlul obținut este primul al carierei, acesta venind la fix trei luni de când a semnat cu brazilienii. Anterior, el pregătise fosta echipă a lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic.