„Pancone”, negru după 1-4 în Copou cu Sepsi: „Fricoşi, trişti, blazaţi, plafonaţi…!”

Publicat: 18/10/2020 | 11:53
Daniel Pancu, o legendă pentru Rapid (SURSA FOTO: CANCAN.RO)

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o clar pe Politehnica Iaşi în Copou cu scorul de 4-1 (3-0), într-un meci din cadrul rundei a VII-a a Ligii 1.

Sepsi OSK a profitat de faptul că Poli Iaşi a fost decimată de absenţe şi s-a impus prin golurile marcate de Admir Bajrovic (min. 24), Gabriel Vaşvari (min. 34 – penalty), Rachid Bouhenna (min.39), Manuel De Iriondo (min.90, autogol), golul de onoare al ieşenilor fiind marcat de Doru Popadiuc (min.54). Pentru moldoveni acesta a fost cel de-al doilea eșec al sezonului în Copou cu scoruld e 4-1 după cel cu Gaz Metan Mediaş.

La fiinalul partidei, Daniel Pancu, antrenorul principal al moldovenilor, și-a desființat jucătorii peentru prestația avută.

„Lucrurile pe care eu nu le suport în fotbal şi în viaţă în general, lucrurile pe care eu nu le promovez niciodată, blazare, plafonare şi frică, au ieşit în evidenţă grav de tot în prima repriză la noi. Fricoşi, trişti, blazaţi, plafonaţi, pierzând, o problemă a fotbalului românesc, duelurile unu contra unu. Nu are rost să spunem că pregătisem ceva. Nimic nu mai este cum a fost odată. Vorbim degeaba de echipe de fotbal, de loturi, de omogenitate, de progres. Eram pe un drum extraordinar, neaşteptat pentru mine, am rămas şi eu surprins de cum se prezenta echipa. Să te prezinţi fără opt posibili titulari e greu. Să ne lase în continuare ca şi cum am fi răciţi, cum eram răciţi înainte, ne tratam şi ne antrenam. Pentru că se pierde mult din esenţa fotbalului. Știam că plecăm cu şansa a doua, în schimb nu pot să trec peste 20-25 de minute din repriza a doua după intervenţia mea la pauză”, a spus Daniel Pancu,

Covăsnenii în schimb continuă ascensiunea în Liga 1 urcând în urma acestui succes pe locul 4 cu 12 puncte, la egalitate cu FCSB care este pe cea de-a treia treaptă a podiumulu având un golaveraj superior dar și un meci mai puțin.