Pe urmele „galacticelor”

Publicat: 26/04/2010 | 00:00
TUN. Stavrositu a fost de neoprit la linia de noua metri a semicercului advers, fiind cel mai bun om de pe teren al Stelei

Steliştii au reinviat spiritul şi atmosfera unor meciuri memorabile din trecutul glorios al clubului „roş-albastru” in faţa spaniolilor de la Granollers.

Circa 5.000 de spectatori au luat cu asalt sala Polivalenta şi i-au purtat pe handbalişti spre o victorie care da speranţe pentru returul de peste o saptamana. In atmosfera electrizanta din tribuna, „roş-albaştrii” au condus pe toata perioada partidei, mai mereu la maxim patru goluri distanţa.

Prima repriza l-a scos la rampa pe Stavrositu, acesta avand un inceput de joc incredibil cu patru reuşite din primele şapte ale echipei. Steliştii şi-au continuat marşul spre o victorie la un scor cat mai mare şi dupa pauza, dar, la fel ca in prima parte, diferenţa nu a urcat niciodata la mai mult de 4 goluri, o singura data tabela aratand un plus 5 pentru romani. Cu toate acestea, emoţiile nu au lipsit pe final.

In minutul 58 al jocului spaniolii au revenit neaşteptat pe tabela, la doar doua puncte in spatele steliştilor, 30-28, amuţind tribuna. Insa, cu o ultima rabufnire de orgoliu, trupa din Ghencea a reuşit in cele din urma sa refaca ecartul de patru goluri. Ultima reuşita a Stelei a venit chiar in ultima secunda şi a declanşat fiesta in tribune, spectatorii avand incredere ca favoriţii lor pot da lovitura in deplasarea din Catalunya.