Performanță extraordinară realizată de România la volei. Suntem în „sferturile” CE după un meci dramatic

Publicat: 08/09/2023 | 21:37

Echipa națională de volei masculin a României a reușit în această seară o victorie istorică, reușind să se califice în „sferturile” Campionatului European de volei masculin după ce a învins a învins Croația, scor 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12).

România este în sferturile de finală de la Euro după 40 de ani, acolo unde o va întâlni învingătoarea din meciul Bulgaria – Franţa.

Sergiu Stancu, antrenorul naționalei, a fost încrezător că România poate câștiga meciul, iar înainte de începerea partidei a declarat: „Ar fi o mare performanță să facem un pas mai departe, suntem într-un moment bun, am reușit să terminăm o grupă de calificare pe locul 3.

Vom face tot ce depinde de noi pentru a avea o evoluție bună și la final să ne bucurăm de o nouă victorie alături de oamenii care sunt convins că vor fi alături de noi”, declara Sergiu Stancu, pentru Federația Română de Volei înainte de meci.

Prima reacție a jucătorului Alexandru Rață, după victorie

Alexandru Rață(23 de ani) a fost cel mai bun marcator în duelul din optimi, cu 30 de puncte, Robert Adrian Aciobăniţei a contribuit cu 16 puncte, Robert Călin a adăugat 13 puncte, Marian Bala 10, iar Bela Bartha 10.

La finalul partidei disputate la Varna, Rață a făcut declarații despre victoria pe care el și colegii lui au obținut-o: „Sunt foarte fericit, am arătat ce putem face. Muncim mult pentru aceste rezultate. Sper ca toți fanii noștri să vadă asta. Sunt fericit pentru că echipa a câștigat. Suntem o echipă, luptăm cu toții împreună. Sunt fericit că fac parte din această echipă. Nu am o preferință pentru meciul următor (n.r Bulgaria sau Franța), trebuie să jucăm la fel de bine în continuare și să facem un meci bun”.

România nu s-a mai aflat între primele opt echipe ale continentului de 40 de ani, după ce în 1983 încheia pe locul 8.

România are în palmares 5 medalii la Campionatele Europene de volei, dintre care una de aur (1963), două de argint (1955 și 1958) și două de bronz (1971 și 1977).