Ploaie de goluri în ultimele dueluri din optimile Cupei României » Petrolul singura echipă din cele opt sfert finaliste din Liga a 2-a!

Publicat: 01/11/2019 | 07:41

Ieri au avut loc ultimele trei partide programate în optimile de finală ale Cupei României, ediția 2019-2020. Spectacolul oferit în această competiție a fost unul de calitate, în cele trei jocuri marcându-se numai puțin de 14 goluri.

Cel mai spectaculos joc a avut loc la Sf. Gheorghe unde Sepsi OSK s-a duelat cu Astra la Giurgiu. Meciul a fost câștigat  de echipa pregătită de Csaba Laszlo, cu 4-2 (2-1), Sepsi luându-și astfel o bine meritată revanșă după înfrângerea înregistrată în urmă cu două etape pe teren propriu în Liga 1 în fața giurgiuvenilor, scor 3-2. Aceasta a fost  primul eșec al Astrei cu Bogdan Andone la timonă, după cele două victorii consecutive din Liga 1 în deplasare înregistrate la Sf. Gheorghe și Botoșani.

Anterior acestui duel de la Sf. Gheorghe în optimile competiției, la Buzău, Poli Iași a câștigat la scor de neprezentare partida cu divizionara C, Metalul. A fost un meci fără istoric în care moldovenii s-au impus fără să forțeze.

Faza optimilor de finală s-a încheiat pe „Anghel Iordănescu” unde Universutatea lui Victor Pițurcă a făcut spectacol în duelul cu FC Voluntari, oltenii impunându-se cu scorul de 4-1.

În urma rezultatelor consemnate în sferturile de finală s-au calificat FCSB, FC Hermannstadt, Academica Clinceni, Petrolul Ploiești, Dinamo București, Poli Iași, Sepsi OSK Sf. Gheorghe și Universitatea Craiova. Faza sferturilor de finală a ediției 2019-2020 se vor disputa într-o singură manșă în primăvara anului viitor, mai exact în perioada 3-5 martie 2020.