Poli Iași a învins-o pe Hermannstadt cu 1-0, înregistrând o premieră sezonieră: două victorii consecutive!

Publicat: 12/04/2021 | 23:33

În această zi, începând cu ora 17:30, s-a desfășurat partida dintre Poli Iași și FC Hermannstadt, din cadrul rundei cu numărul 30 – ultima, din Liga 1. Duelul celor două formații a fost un veritabilă partidă a suferinței, acestea fiind clasate pe ultimele două locuri în ierarhia campionatului.

Desfășurarea partidei Poli Iași – FC Hermannstadt

Formația moldavă a deschis scorul în minutul 7 prin Doru Popadiuc din pasa belgianului Vanzo. Pe parcursul primului act, “alb-albaștrii” au șutat de 3 ori pe spațiul porții adverse, în vreme ce sibienii au cadrat două șuturi pe poarta lui Brănesc. De asemenea, oaspeții au beneficiat de 4 lovituri de colț, în timp ce gazdele au primit doar 3 cornere.

Repriza a doua a fost, de asemenea, dominată de trupa gazdă, care a ratat inclusiv un penalty prin Uros Djuranovic. Până la finalul meciului elevii lui Nicola Napoli au reușit să se închidă perfect, scorul stabilit în minutul 7 fiind și cel final al disputei. În urma victoriei, Poli Iași a înregistrat pentru prima dată în acest sezon două succese consecutive în campionat.