Polonia, remiză în extermis la tineret în Insulele Feroe!

Publicat: 11/11/2017 | 09:00

În urma rezultatelor înregistrate în această grupă, Anglia este pe primul loc cu 13 puncte în timp ce Olanda se află pe locul 2 în grupa a IV-a preliminară a Campionatului European din 2019, cu 8 puncte.

Surpriza preliminariilor s-a înregistrat în Insulele Feroe, unde modesta reprezentativă under 21 a gazdelor a terminat la egalitate, 2-2 meciul din cadrul grupei a III-a cu Polonia, oaspeţii reuşind să evite umilinţa în ultimul minut al prelungirilor.

Cu opt puncte acumulate, Polonia se află pe locul doi în grupă după Danemarca, formaţie care are 12 puncte din tot atâtea posibile. În grupa a VI-a preliminară, Turcia a câştigat la limită cu 1-0 în deplasare în Malta, gazdele rămânând astfel fără niciun punct acumulat în grupă.

La turneul final al Campionatului European under 21 din Italia şi San Marino se califică direct câştigătoarele celor nouă grupe, în timp ce patru ocupante ale locurilor secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un play-off.

Echipele care se vor impune în meciurile de baraj merg, de asemenea, la Campionatul European.