Portugalia lui CR7 merge la Mondialul din Rusia!

Publicat: 11/10/2017 | 12:19

Cu toate că erau neînvinşi în această grupă până la meciul de la Lisabona, având nouă victorii din tot atâtea posibile, elveţienii au fost de nerecunoscut, fiind fără replică în faţa unei echipe care a câştigat practic meciul de la vestiare, portugezii arătând încă din primul minut al partidei că nu au de gând să rateze şansa calificării directe la turneul final al Campionatului Mondial.

La barajul pentru Mondial din grupa B va merge Suedia. Cu toate că a pierdut în Olanda cu 2-0 şi a terminat grupa la egalitate de puncte cu „Portocala Mecanică”, Suedia s-a calificat la baraj graţie golaverajului superior.

Partida de pe „Johan Cruijff Arena” din Amsterdam a fost decisă de dubla semnată de Robben în minutele 16 şi 40, prima reuşită fiind de la punctul cu var. În repriza a doua, Olanda a dominat ostilităţile, şi-a creat numeroase oportunităţi de a marca însă nu a mai reuşit să puncteze pe tabela de marcaj, ratând astfel prezenţa la Mondial.

În finala pentru locul 4, Ungaria a trecut la limită cu 1-0 de Insulele Feroe.