Portugalia și Spania, victorii la indigo în Grupa B cu Maroc și Iran!

Publicat: 21/06/2018 | 08:00
Reprezentativele Portugaliei și Spaniei, două dintre echipele pe care specialiștii le consideră a fi favorite la accederea în fazele superioare ale turneului final al Campionatului Mondial din Rusia, au obținut victorii la indigo în meciurile din etapa a II-a a grupei B împotriva Marocului și Iranului, scor 1-0.

Duoă hattrick-ul semnat în prima etapă cu Spania, Cristiano Ronaldo a semnat unicul gol al partidei cu Maroc. Cu acest gol, al 85-lea în 152 de selecţii, Ronaldo devine cel mai bun marcator all-time la nivel de echipă naţională în Europa.

Totodată, prin golul marcat în partida cu Maroc, CR7 a devenit golgeterul la zi al Cupei Mondiale din Rusia, cu patru goluri.

Cu 4 puncte după două etape, puncte obținute în urma remizei, 3-3 cu Spania și a victoriei cu Maroc, Portugalia are în acest moment prima șșansă la calificarea în optimile de finală ale competiției, lusitanii urmând a întâlni în ultima etapă Iran.În schimb, Marocul este ca și eliminată de la acest turneu final, neavând nicio șansă de a se salva în ultima etapă.

Tot în Grupa B și tot cu 1-0 a învins Spania selecționata Iranului în eapa a II-a. Singurul gol al partidei, disputate pe „Kazan Arena” a fost marcat de Diego Costa în minutul 54.

Iranienii au reuşit să marcheze în duelul cu spaniolii, dar golul lui Ezatolahi din minutul 62 a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea arbitrajului video.

În ciuda eșecului suferit la limită cu Spania, iranienii păstrează şanse de a se califica în fazele superioare ale competiției, având în vedere victoria reuşită în primul meci, cu Marocul. totul se va devide în duelul direct pe care iranienii îl vor susține în ultima etapă cu Portugalia.

Cu acest succes, Spania a egalat Portugalia, ambele având câte patru puncte şi fiind favorite la calificarea în optimi.

Ultimele meciuri din Grupa B vor avea loc pe 25 iunie, Spania – Maroc, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), şi Iran – Portugalia, la Saransk (Mordovia Arena).