Profesorul Cristi Pustai își lasă elevii corigenți după eliminarea din Cupă: „Așteptam ceva de la orgoliul lor!”

Publicat: 11/05/2018 | 09:00
Profesorul Cristi Pustai a digerat cu greu eliminarea Gazului din Cupa României în fața divizionarei secunde, AFC Hermannstadt.

După ce a cedat în tur cu 1-0 la Sibiu, Mediașul a fost depășită și pe teren propriu cu 3-2 în returul semifinalei Cupei României deși debutul de meci nu anunța deznodământul final al confruntării.

„Am început foarte bine meciul. Știam că vom marca, jocul din ultima vreme ne dădea speranțe. Din păcate și luăm gol de meci. Primim foarte ușor gol, e o chestie previzibilă. Indiferent de ce rotații am făcut, n-am reușit să oprim gafele din apărare. Am avut un început perfect, trebuia să fim echipa mai matură, dar n-a fost așa. Am fost naivi și cei de la Hermannstadt ne-au taxat. Știam că ei fac foarte bine faza contraatacului. La pauză nu le-am mai zis mare lucru, am stat pe bancă a doua repriză. Nu mă resemnasem, dar era evident că Sibiul era calificată. Marcaseră de 3 ori, aveau 1-0 în tur. Ce puteam să le mai zic? Așteptam ceva de la orgoliul lor. Acum trebuie să recuperez echipa fizic. E o problemă. Am ajuns până aici, n-am desconsiderat competiția. Felicităm echipa din Sibiu, au fost mai buni, per ansamblu, să recunoaștem asta”, a declarat Cristi Pustai după joc.

Gaz Metan Mediaș a ratat calificarea în finala Cupei României după ce a fost depășită de AFC Hermannstadt cu scorul general dr 4-2.

Pentru medieșeni urmează luptele din acest final de sezon din liga I, unde formația lui Cristi Pustai luptă pentru evitarea retrogradării.