PSG și Leipzig, la un pas de a scrie istorie

Publicat: 18/08/2020 | 16:43

Paris Saint-Germain și RB Leipzig se înfruntă în această seară, de la ora 22, pe Estadio da Luz din Lisabona, în prima semifinală a Champions League. Ambele echipe sunt la doar 90 de minute de o performanță istorică în istoria lor: calificarea în premieră în ultimul act al celei mai importante competiții fotbalistice.

PSG a împlinit 50 de ani de existență tocmai cu ocazia sfertului de finală cu Atalanta, câștigat cu 2-1 grație a două goluri marcate în ultimele trei minute de joc, în timp ce Leipzig are doar 11 ani de la înființare, promovând în Bundesliga abia în 2016.

Meciul din capitala Portugaliei va prilejui și reîntâlnirea lui Julian Nagelsmann cu Thomas Tuchel, cel care l-a ajutat pe tânărul antrenor al lui RasenBallsport la începuturile carierei. Până acum, cei doi antrenori s-au întâlnit de trei ori în Bundesliga, cu un bilanț de două victorii pentru Tuchel și un egal.

Pentru această semifinală, Nagelsmann nu poate conta pe Ibrahima Konate, fundașul central născut chiar la Paris fiind accidentat, în timp ce la parizieni, locul lui Keylor Navas dintre buturi va fi luat de Sergio Rico.

„Nu am jucat fotbalul pe care ni-l doream după restart. Jucătorii au dorința de victorie, suntem înfometați și pot vedea asta pe fețele lor. Vrem să facem pasul următor și suntem pregătiți pentru asta. Nu putem prevedea ce pot face Neymar și Mbappe, sunt jucători de top. Va trebui să ne apărăm în fața lor ca și o echipă. Va fi dificil, dar va trebui să îi punem sub presiune. Fotbalul este interesant când ambelor echipe le place să atace”, a declarat Julian Nagelsmann, care ar putea trimite în teren următorul 11: Gulácsi – Klostermann, Upamecano, Halstenberg – Laimer, Kampl, Sabitzer, Angeliño – Dani Olmo, Poulsen, Nkunku.

De partea cealaltă, PSG ar urma să înceapă cu: Sergio Rico – Kehrer, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat – Di María, Marquinhos, Paredes, Neymar – Mbappé, Icardi.