Punct de aur obţinut de moldoveni în Gruia!

Publicat: 16/10/2017 | 07:00

În ciuda numeroaselor absenţe cauzate de suspendări şi accidentări, antrenorul Costel Enache a păstrat sistemul de joc, sarcina trasată clar mijlocaşii centrali şi jucătorilor de bandă fiind aceea de a bloca adversarii, atacul trecând în rol secund.

Cu toate că aveau nevoie de cele trei puncte pentru a se desprinde de la FCSB şi CSU Craiova, ardelenii nu s-au aruncat în atac încă din debutul jocului. Prima şansă de gol a elevilor lui Dan Petrescu a venit în minutul 21 când Djokovic a reluat cu capul pe lângă poartă. Replica botoşănenilor a venit şapte minute mai târziu când Daniel Popa a reluat cu capul dar mingea trece puţin peste poarta lui Arlauskis.

Cea mai mare ocazie a primei reprizei vine în minutul 32 când Deac a executat  pe jos o lovitură liberă de la 20 de metri dar Alberto Cobrea a prins în doi timpi.

De la cabine elevii lui Dan Petrescu revin cu dorinţa de a lua cele trei puncte şi îşi arată colţii. Cu toate acestea ăn minutul 61, Moruţan şutează de la 25 de metri dar Arlauskis respinge de sub bară. Hoban şutează şi el de la distanţă, Cobrea scapă mingea în faţă dar reuşeşte să o prindă în doi timpi.

Moldovenii prind curaj şi ies cu mai mulţi oameni la joc. Moruţan îşi demonstrează încă o dată calităţile, driblează doi adversari, pătrunde în careu dar cade uşor şi nu primeşte penalty.

Finalul partidei aparţine gazdelor care au câteva oportunităţi de a marca golul victoriei dar Cobrea a fost în zi mare şi a respins tot. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0 iar FC Botoşani obţine un punct mare pe terenul liderului.

Iată echipele în CFR Cluj- FC Botoşani 0-0

CFR Cluj: Arlauskis-  Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora- Hoban, Culio-  Deac, Djokovici (min. 73 Omrani), Nistor (min. 46 Păun)- U.Vera (min. 63 Coman)

Antrenor: Dan Petrescu

FC Botoşani: Cobrea- Unguruşan, Plămadă, A. Burcă, Muşat-  Bordeianu, Tincu-  Serediuc, Moruţan (min. 90+2 Rodriguez), L. Buş (min. 87 Oaidă)-  D. Popa (min. 63 Kuku)

Antrenor: Costel Enache

Autor: Cristi P.