Puncte de aur cucerite de moldovenii lui Croitoru la Ovidiu!

Publicat: 16/12/2020 | 08:01

Victorie uriașă pentru FC Botoșani în intermediara din Liga 1. Echipa pregătită de Marius Croitoru s-a impus cu 2-1 (1-0) la Ovidiu cu Viitorul Constanța într-un meci contând pentru runda a 14-a a Ligii 1.

FC Botoşani s-a impus prin dubla reuşită de atacantul Hamidou Keyta (min. 36, 68), al doilea gol fiind marcat de oaspeţi într-un moment în care jucau în zece oameni, după ce francezul Hervin Ongenda a primit al doilea cartonaş galben și implicit roșu (min. 59), pentru lovirea mingii după fluierul arbitrului.

Pentru botoșăneni acesta este doar a doua victorie în ultimele 11 meciuri din Liga 1 după cea bifată, tot în deplasare și tot cu 2-1 cu Gaz Metan.

Golul de onoare al echipei antrenate de Mircea Rednic a fost înscris de olandezul Kevin Luckassen (min.90+1).

Viitorul, care nu are nicio victorie în cele două meciuri cu Rednic antrenor, a fost lipsită de şansă în această partidă, în care a trimis mingea în bară de trei ori, prin Andrei Artean (min.9), Cosmin Matei (min.38) şi Kevin Luckassen (min. 80).

„Au fost greşeli individuale pentru care am plătit scump. Am plătit puncte multe. Din punctul meu de vedere, nemeritat suntem pe locul pe care suntem. Luam gol în minutul 90 şi mă gândeam să plec de pe bancă. Am oroare de aceste patru minute de prelungire. E bine că am învăţat să suferim în zece oameni. Sunt de lăudat şi de apreciat efortul şi munca lor din această seară”, a declarat antrenorul Marius Croitoru, antrenorul principal al FC Botoșani.

Cu acest succes bifat la Ovidiu, gruparea moldavă a egalat la puncte Viitorul, ambele având câte 17 puncte în dreptul lor, dobrogenii având un meci mai puțin disputat, restanța cu FC Hermannstadt.