„Puriul” jubilează după prima victorie pe banca Viitorului: „Am terminat turul pe loc de play-off şi ăsta e un lucru bun!”

Publicat: 11/01/2021 | 08:31

Viitorul Constanţa a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-1 (1-1), pe teren propriu, într-un meci restant din etapa a 12-a a acestui sezon regular.

Sibienii, care au avut multe absenţe în acest meci, au deschis scorul prin fundaşul Raul Opruţ (min. 19). Dobrogenii au reușit însă să restabilească egalitatea până la pauză prin Kevin Luckassen (min.37) și să dea lovitura de grație în minutul 84 prin Andrei Ciobanu, câștigând duelul cu scorul de 2-1.

La finalul partidei, prima câștigată de Viitorul sub comanda sa după o remiză și două eșecuri, Mircea Rednic, antrenorul principal al constănțenilor a declarat că greul pentru echipa sa de abia acum începe.

„A fost o victorie muncită, cu multe ocazii, a fost cel mai bun meci al nostru de când am venit aici. Am avut ocazii mai multe, dar n-am reuşit să înscriem, cred că de la Sibiu cel mai bun jucător a fost portarul. Mă bucur că am avut răbdare, încredere, am forţat şi a venit golul lui Ciobanu (minutul 84). Sper ca după golul lui moralul nostru să fie mai bun la meciurile următoare. Mingea nu a vrut să intre nici acum, dar s-a mai întâmplat, numai la meciul cu Botoşani am avut trei bare… dar e bine că a intrat. Importante sunt cele trei puncte. Am terminat turul pe loc de play-off şi ăsta e un lucru bun, dar greul de abia de acum începe”, a declarat Mircea Rednic la conferinţa de presă de după meci.

Cu cele trei puncte câștigate, Viitorul a acumulat 20 de puncte și a urcat pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off-ul acestei ediții a Ligii 1. De partea cealaltă, FC Heramnnstadt a rămas pe locul 14 cu 15 puncte.