„Puștii” Regelui desființați de Cornel Dinu: „Când stăpânul nu e acasă, șoarecii joacă pe masă!”

Publicat: 14/08/2018 | 09:00
După ce etapa trecută i-a desființat pe apărătorii lui Florin Bratu, legenda lui Dinamo, Cornel Dinu, i-a luat în colimator acum pe elevii lui Gică Hagi.

Cornel Dinu a declarat la finalul partidei pe care Viitorul a pierdut-io cu Dinamo în Groapă, scor 1-0, că puștii Regelui au fost doar niște „șoricei””.

„Se spune că atunci când stăpânul nu e acasă joacă șoarecii pe masă. Hagi a început azi cu niște șoricei. Nu înțeleg de ce a abordat acest joc cu 3 mijlocași defensivi. Srgian Luchin la primul gol a fost greoi, el e doar un model pentru frizerie, dar n-are calități de stoper. Artean prima minge pe care a dat-o spre careul advers a fost în minutul 91, în rest toate în lateral. Nu poți juca așa. Ianis traversează o perioadă foarte slabă, iar Drăguș a fost izolat în bandă. Nu poți să emiți pretenții în fața unei echipe ca a lui Dinamo care a fost realistă. Nici schimbările Viitorului din a doua repriză n-au adus un plus. Mățan e mai mult o tabacheră, când face o anumită fentă în fața unui adversar rămâne pe loc”, a declarat Cornel Dinu la TV Telekom Sport.

Nu este pentru prima dată în acest sezon când legenda alb-roșilorare un discurs acid la adresa fotbaliștilor. La finalul meciului din runda trecută de la Mediaș, Cornel Dinu  i-a desființat efectiv pe apărătorii lui Dinamo.

„Dinamo putea să fie egalată și de Voluntari, în prima etapă, în ultimul minut. Cu FCSB, Dinamo a egalat în minutul 90 printr-o lovitură de cap norocoasă. La ce marcaj face Bălașa, era normal să se întâmple așa ceva. La Mediaș, Dinamo a condus doar câteva minute, apoi a revenit în întunecime. La Dinamo nu știu dacă pot să afirm că sunt doi apărători buni în echipă. Corbu e la încercare, Popescu e un fel de speranță fără nicio scăpare, Katsikas e bun lângă Zorba Grecul, să danseze Sirtaki.  Popovici își lovește coechiperul și de aici iese autogol.  Nu poți să primești atâtea goluri.  E vorba de un echilibru dinamic. Corbu e apărător? Popovici, săracul, e apărător? Ce aport defensiv au Nistor, Hanca sau Mahlangu? Cum să nu primești 7 goluri în 3 meciuri?  Am luat gol cu FCSB din pancreasul lui Penedo (n.r- golul doi al FCSB-ului, reușit de Florinel Coman din corner). Multă ignoranță, puțină pricepere!”, a tunat Cornel Dinu.