„Putanii” au scos capul in Europa!

Publicat: 29/03/2011 | 00:00
VALOROS. Adrian Vastag (in galben), fiul fostului mare boxeur Francisc Vastag, este unul dintre cei mai talentati jucatori ai nationalei Under 17 care s-a calificat la Euro 2011

Jucatorii antrenati de Adrian Vasai au izbutit sa castige grupa dupa ce au facut 0-0 cu Islanda si au batut Rusia si Ungaria cu 2-1. Meciul de azi contra maghiarilor a fost unul de infarct. Desi beneficiau de avantajul terenului propriu (turneul de calificare s-a desfasurat in Ungaria), adversarii lui Putanu (unul dintre cei mai buni juniori romani) si compania au inceput prost partida, primind gol in minutul 2 de la Filip. Romanii si-au marit avantajul in minutul 34, cand Rosu a marcat dintr-o lovitura libera. Desi parea ca nu vor avea emotii, tinerii „tricolori” erau sa o comita pe final. In minutul 75, Szecsi a redus din handicap cu un voleu superb. In ultimul minut, 80, (se joaca reprize de cate 40 de minute) maghiarii au primit un penalty din partea arbitrului. Salvarea a venit de la Branescu, goalkeeperul nostru reusind sa pareze lovitura si sa pastreze astfel victoria si calificarea pentru Romania.