Rafa Nadal merge în sferturi la Australian Open unde dă peste Cilic!

Publicat: 21/01/2018 | 16:00

Argentinianul a dat o replică bună liderului mondial, acesta fiind nevoit să se întrebuinţeze serios pentru a-şi asigura calificarea în sferturile de finală de la Melbourne. Experienţa lui Nadal a făcut diferenţa în special în seturile trei şi patru adjudecate cu scor identic, 6-3.

Campion în 2009 şi finalist în 2012, 2014 şi 2017 la Australian Open, Rafa Nadalva avea un meci infernal în sferturi urmând a-l întâlni pe Marin Cilic. În vârstă de 29 de ani şi numărul 6 ATP, croatul şi-a asigurat calificarea în sfeeturi după ce a trecut în optimi de spaniolul Pablo Carreno Busta în patru seturi cu scorul de  6-7, 6-3, 7-6, 7-6,la capătul unui meci care a durat trei ore şi 31 de minute de joc.

Într-un alt meci din cadrul optimilor de finală ale probei de simplu masculin de la Australian Open, Grigor Dimitrov, favoritul numărul 3 la ediţia din acest an la Melbourne, l-a învins pe Nick Kyrgios cu scorul de 7-6, 7-6, 4-6, 7-6, după trei ore şi 30 de minute.

În sferturi, Grigor Dimitrov îl va întâlni pe Kyle Edmund. Numărul 49 ATP, b ritanicul s-a calificat în sferturi după victoria în patru seturi obţinută în faţa italianului Andreas Seppi cu scorul de  6-7, 7-5, 6-2, 6-3. Calificarea în sferturi la Australian Open reprezintă cea mai bună performanţă din cariera lui Edmund.