Rapid, prima înfrângere cu Mutu pe bancă!

Publicat: 09/05/2022 | 23:45

Rapid București a suferit prima înfrângere cu Adrian Mutu la timonă, scor 3-2 (1-1) pe Giulești cu „U” Craiova 1948, într-un meci contând pentru runda a 8-a a play-out-ului Ligii 1.

„Alb-vișinii” au deschis scorul printr-un autogol al fundaşului francez Bradley Diallo (min. 22). „Juveții” nu au acuzat șocul și au revenit pe tabela de marcaj pe finalul primei reprize, printr-un gol marcat de italianul Andrea Compagno (min. 44). La trei minute de la reluarea partidei, același Compagno a reuşit dubla (min.47), dintr-un penalty, executat cu „scăriţă”.

Finalul jocului de pe Giulești a fost unul interzis cardiacilor. Rapid a reuşit egalarea în minutul 90+2, prin Alexandru Albu, dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Diallo la Jakub Vojtus însă la ultima fază a meciului, oltenii au dat lovitura prin belgianul William Baeten (min. 90+5). S-a terminat 3-2 pentru „U” Craiova 1948, care după acest success a urcat pe locul 4 cu 34 de puncte. De partea cealaltă, Rapid a rămas pe primul loc cu 39 de puncte, la fel ca și Sepsi OSK, aflată pe doi datorită golaverajului inferior, podiumul fiind completat de FC Botoșani cu 38 de puncte.

Rapid venea după o serie de opt meciuri fără înfrângere, şapte victorii şi un egal, toate cu Adrian Mutu pe bancă.