Rapidul promovează alături de „U” Craiova 1948 în Liga 1!

Publicat: 17/05/2021 | 23:11

„U” Craiova 1948 a câștigat derby-ul de la Buftea cu Rapid Bucureşti cu scorul de 3-1, partida contând pentru etapa a IX-a a play-off-ului Ligii secunde.

Claudiu Bălan a marcat cele trei goluri ale oltenilor în minutele 20, 45 și 68, golul de onoare al Rapidului fiind înscris de Adrian Bălan în minutul 62, dintr-un penalty uşor acordat.

Daniel Niculae a ținut la finalul meciului să explice motivele divergențelor cu suporterii.

„A fost o neînțelgere între noi și suporteri. Noi organizaserăm de câteva zile această masă. Nu le puteam să le transmitem jucătorilor că vom avea o masă pentru că era foarte important rezultatul de la Timișoara. Bocciu i-a îndemnat pe suporteri să meargă la Giulești, ne-am fi dorit să mergem să petrecem alături de ei. Cu regret, n-am putut merge. Sperăm să facem în această săptămână ceva. Vom avea o alergare pe stradă pentru că ne dorim să ne întoarcem la origini. Am luat-o de la Liga 4 și am ajuns acolo unde ne e locul. Încă o dată îmi prezint eu scuze că a existat această neînțelegere, dar lucrurile vor fi reglate pe viitor”, a declarat Daniel Niculae.

De notat ar fi că „giuleștenii” au evoluat relaxați după ce au aflat că au promovar matematic în urma remizei dintre  ASU Politehnica Timişoara şi CS Mioveni, scor 2-2. Într-un alt meci Dunărea Călăraşi a pierdut acasă cu 2-0 duelul cu Csikszereda Miercurea Ciuc.

Primele două clasate din Liga secundă promovează direct, iar următoarele două susţin baraje cu echipele clasate pe locurile 7-8 în play-out-ul Ligii I.