Răzvan Marin: „La golul lor egalizator a fost un pic şi greşeala mea!”

Publicat: 12/10/2018 | 07:49
Mijlocașul Răzvan Marin și-a asumat greșeala de la golul pe care Lituania l-a marcat contra României în minutul 89 în duelul de la Vilnius din Grupa a IV-a Seria C a Ligii Națiunilor, meci câștigat de „tricolori” cu 2-1.

„A fost greu pe acest teren, se acumulează mai multă oboseală, e mult mai greu pe sintetic. Când vrei să pleci de pe loc, este mult mai greu. Însă, este bine că am câştigat şi că ne-am adaptat destul de bine. Cred că la golul lor egalizator a fost un pic şi greşeala mea. Nu mi-am văzut omul, a plecat din spatele meu, dar e foarte bine că am luat cele trei puncte. E foarte bine să joc alături de doi fundaşi centrali precum Tamaş şi Săpunaru. Mă ajută foarte mult, au vorbit tot meciul cu mine, au o experienţă foarte mare” , a declarat Răzvan Marin.

Selecționata României a învins reprezentativa Lituaniei, cu scorul de 2-1 (1-0) pe stadionul LFF din Vilnius, în Grupa a IV-a din Seria C a Ligii Naţiunilor.

După două egaluri, 0-0 acasă cu Muntenegru şi 2-2 în deplasare cu Serbia, România a obţinut prima victorie în competiţie, grație golurilor marcate de Alex Chipciu și Alex Maxim.

„Tricolorii” au început bine jocul şi au avut prima ocazie prin Chipciu (min.8). Replica a venit imediat, gazdele având șansa deschiderii scorului în minutul 10, când Cernych a reluat în bară, la centrarea lui Baravykas.

România a deschis scorul în minutul 13, Alex Chipciu reluând din opt metri în plasă o minge respinsă de Algis Jankauskas din faţa lui Mitriţă, reușita sa stabilind și scorul primului mitan.

Contrar cursului jocului, Lituania a reușit egalarea cu un minut înaintea finalului de joc profitând de o nesincronizare în centrul apărării lui Cosmin Contra, Zulpa a rămas singur cu portarul după o combinaţie cu Valskis şi a marcat.

Când nimeni nu mai spera, tricolorii au reuşit să marcheze golul victoriei în min. 90+3, prin Maxim, care l-a driblat elegant pe Algis Jankauskas şi a marcat cu un şut la colţul lung.

Cu cinci punctem „tricolorii” sunt pe locul 2 în clasament după Serbia care are 7 puncte după victoria pe care a obținut-o aseară în Muntenegru. Naţionala României va juca duminică ora 16:00 pe Arena Naţională cu Serbia, un meci decisiv pentru câştigarea grupei.