RB Leipzig, doar remiză în Ucraina cu Zorya în play-off-ul Europa League! Rezultatele complete ale manșei tur a partidelor din play-off-ul EL!

Publicat: 24/08/2018 | 07:00

RB Leipzig, formație care în turul precedent a eliminat Universitatea Craiova, nu a reușit decât o remiză albă în Ucraina cu Zorya, calificarea urmând a se decide peste o săptămână în Germania.

Tot o remiză albă s-a înregistrat în manșa tur a play-off-ului Europa League în Italia între Atalanta și FC Copenhaga.

Într-un alt meci, Șerif Tiraspol a obținut o victorie la limită, scor 1-0 pe teren propriu cu azerii de la Qarabag și au luat o opțiune importantă la calificarea în grupele Europa League. Tot cu 1-0 s-a impus și Sevilla în deplasarea de la Sigma Olomuc și este ca și calificată în grupele Europa League.

În cel mai așteptat duel din prima manșă a play-off-ului Europa League, Partizan Belgrad și Beșiktaș Istanbul au terminat nedecis, 1-1 (1-1).

Istoria jocului de la Belgrda s-a scris într-un minut. Gazdele au deschis scorul în minutul 14 prin Gomes pentru ca la faza imediat următoare Arslan să restabilească egalitatea. Calificarea se va decide săptămâna viitoare, joi 30 august în Turcia!

Cel mai spectaculos duel al primei manșe a play-off-ului Europa League a avut loc în Belgia unde Genk a trecut cu 5-2 de Brondby. Un meci cu multe goluri a fost și în Elveția, Basel trecând cu 3-2 de Apollon.