RB Leipzig produce surpriza și merge în semifinalele Champions League!

Publicat: 14/08/2020 | 12:38

Nemții de la RB Leipzig au reuşit o calificare istorică în semifinalele Ligii Campionilor, după ce au trecut de Atletico Madrid cu scorul de 2-1 (0-0), într-un meci disputat în cadrul sferturilor de finală la Lisabona.

Pleacată cu șansa a doua la calificare în fața formației lui Diego Simeone, trupa germană a dat peste cap toate pronosticurile și au obținut calificarea pe final de meci printr-un gol marcat de Tyler Adams în minutul 88. La pauză, scorul în RB Leipzig – Atletioc Madrid a fost 0-0, după care a șase minute de la reluarea jocului nemții au punctat prin Dani Olmo (min.51), spaniolii egalând prin nou intratul Jao Felix (min.71) care a obținut și a transformat un penalty.

Formaţia germană va juca în penultimul act contra campioanei Franţei, Paris Saint-Germain, formație care de asemena a obținut calificarea în „careul de ași” după ce s-a impus cu 2-1 pe final de meci în fața celor de la Atalanta. Semifinala RB Leipzig – PSG va avea loc marți, 18 august de la ora 22:00 la Lisabona.