Real Madrid, calificare dramatică în finala Champions League!

Publicat: 05/05/2022 | 08:27

Real Madrid s-a calificat dramatic în finala acestei ediții a Champions League, după ce a trecut la „general” de Manchester City cu scorul de 6-5.

După ce a cedat în turul de pe „Etihad” cu 4-3, „galacticii” s-au văzut conduși și pe „Bernabeu” de „cetățeni”, aceștia punctând în minutul 73 prin Riyad Mahrez. City și-a menținut avantajul până în minutul 90, timp în care Real nu a reușit să trimită nici măcar un șut pe spațiul porții adverse. Introdus în teren în minutul 68, Rodrygo, a schimbat soarta jocului, reușind o dublă incredibilă în minutele 90 și 90+1, golurile sale trimițând meciul în prelungiri, tabela de marcaj arătând la finalul timpului regulamentar 2-1 (5-5 la „general”).

În minutul 5 al primului mitan „extra”, Karim Benzema a înscris dintr-un penalty pe care tot el l-a obținut în urma unui fault asupra sa a lui Ruben Dias, ducând scorul la 3-1. Echipa lui Guardiola a acuzat șocul și nu a mai reușit să reacționeze, Real Madrid impunându-se cu 3-1, trecând la „general” de City cu 6-5.

Finala acestei ediții a Champions League va avea loc în data de 28 mai, pe „Stade de France”, adversara Realului fiind Liverpool, care a trecut în prima semifinală de Villarreal cu scorul general de  5-2 (2-0 şi 3-2).